Skip to content
En grupp människor är sysselsatta med arbete vid datorer på ett kontor.

CONTACT CENTER MEDARBETARE

Så här fungerar ett team

På Barona arbetar många av våra medarbetare från våra Contact Centers. I Sverige finns dessa från Malmö i söder till Strömsund i norr, och internationellt har vi centers i Spannen, Finland och Polen. Vår modell bygger på att skapa trygga arbetsmiljöer där medarbetare får chans att växa – något som avspeglas i berättelserna från de anställda. Låt oss berätta mer om våra team och team-medlemmar, samt hör från tre medarbetare i Telias outsourcade team hos Barona!

Vilka arbetar i våra servicecenter?

Serviceproffs
En professionell medarbetare som sitter i servicekanaler, exempelvis Service Desk-ärenden, fakturafrågor, första linjens support eller försäljningsinriktad kundservice. Medarbetaren hanterar kundkontakter och arbetar utifrån tydliga mål och följer även upp sina egna resultat.

Teamledare
En teamledare ansvarar för den dagliga ledningen av teamet och är medarbetarnas närmaste stöd. De följer upp teamets resultat och ser till att både prestation och kompetens utvecklas i linje med uppsatta mål.

Service Manager
Service Managern ansvarar för kundrelationen och fungerar som kontaktperson. De leder teamledarna och säkerställer att tjänsten levereras med hög kvalitet, utan avvikelser eller oväntade problem.

Servicecenterchef
Övergripande ansvarig för hela servicecentrets verksamhet och team av Service Managers.

Kontinuerligt stöd för serviceteamet
Våra servicecenter har uppskattade, praktiskt orienterade coacher och ett utvecklingsteam som arbetar med att optimera dataanvändning, ledarskap och processer enligt principen om kontinuerlig förbättring.

Outsourcing innebär att en organisation överlåter hela eller delar av en funktion till en partner. Som kandidat är du anställd av Barona, arbetar från våra lokaler med våra medarbetare samtidigt som du hanterar uppgifter åt organisationen.

På Baronas Contact Centers arbetar vi med olika uppgifter för företag inom många olika brancsher. Det kan handla om administration, kundservice, IT-support, finans eller sälj. Vi hanterar ärenden åt kunder inom e-handel, bilbranschen, energibolag, banker och mycket mer.

Som medarbetare på våra service center är du en del av Baronas team; du har kollegor, ledare och ett arbetsliv tillsammans med oss. Vi rekommenderar att du läser mer om Barona som arbetsgivare och information om våra Service Centers för att få en inblick i vår vardag!

Fyrkantig dekorativ bild av en kundtservicemedarbetare som pratar med en kund på ett headset.

Vad säger våra medarbetare?

Juuli,

som började sin Telia-resa i Spanien, berättar om hur steget från livsmedelsbranschen till telekom blev starten på en ny karriär. ”Jag hade aldrig jobbat inom telekom tidigare, men på bara ett år har jag lärt mig enormt mycket. Mina kollegor har blivit vänner för livet, och att jobba via chat är något jag verkligen trivs med.”

Noora,

coach på Telias Oulu-kontor, lyfter fram bredden i rollen och möjligheten till kompetensutveckling: ”Jag har arbetat inom flera olika delar av Telia, från försäljning till teknisk support. Nu coachar jag nya medarbetare och får utveckla både min ledarskapsförmåga och min tekniska kunskap.”

Hannu,

som började som säljare i Spanien och nu är Sales Coach, betonar vikten av flexibilitet och möjligheten att påverka sitt arbete: ”Det bästa är variationen och att jag får använda mina erfarenheter till att hjälpa andra lyckas.”

Noora berättar om sina utvecklingsmöjligheter

”I april firar jag två år på Telia, och under den tiden har jag fått möjlighet att ta mig an många olika roller. Jag började som en säljfokuserad kundservicemedarbetare och hjälpte senare till på fakturalinjen. När jag fått mer erfarenhet av Telias verksamhet började jag också stötta moderniseringsarbetet. Det innebar bland annat att hjälpa till på linjerna och ringa kunder om förändringar i Telia Play.

Sommaren 2024 gick jag över till en coachroll på kontoret i Uleåborg, där jag började utbilda nya sommaranställda. Samtidigt blev jag en del av Telia Help, som var ett nytt tillskott på Baronas Telia-konto. Där började jag arbeta på den tekniska supportlinjen, som kräver mycket teknisk kunskap och problemlösning kring olika enheter. Jag hjälpte också till med att utbilda våra nya medarbetare i Helppi-teamet.

Tack vare de varierande projekten har jag kunnat utveckla en bred kompetens under min tid på Telia. En extra motivationsboost var också att jag fick utmärkelsen ”Hyvää Duunia” (Bra Jobbat) från Barona.”

Hannu berättar om en arbetsdag

Mina arbetsdagar varierar beroende på vilken typ av arbetspass jag har. Under supportpass börjar jag oftast dagen med att gå igenom aktuella ämnen att dela med teamet, som till exempel nya kampanjer. Under dagens lopp coachar jag säljagenter, följer upp deras utveckling och erbjuder stöd vid behov.

Under utbildningsveckor ligger fokus mer på handledning och att skugga nya medarbetare, och veckan innehåller oftast teammöten där vi går igenom resultat och planerar kommande initiativ.

Mitt arbete är varierat, människonära och erbjuder ständiga möjligheter till utveckling – och det är precis därför jag trivs så bra.

Juuli berättar om att vara ny i telekom-branschen

I början var jag lite nervös över att ge mig in i telekombranschen, eftersom min tidigare arbetslivserfarenhet främst var inom livsmedelsbranschen – och ärligt talat hade jag ingen aning om hur ett telekombolag fungerade. Nu, när jag närmar mig mitt ettårsjubileum på Telia, har jag lärt mig otroligt mycket – både om själva jobbet och om branschen i stort. Jag har också fått värdefull erfarenhet inom kundservice.

Mitt arbete innebär att jag hjälper kunder både via chatt och i telefonsamtal. Jag tycker särskilt mycket om att arbeta med kundservice via chatt, eftersom det känns mer avslappnat jämfört med mina tidigare jobb. De fantastiska kollegorna jag har gör dessutom dagarna ännu bättre – både under arbetstid och på fritiden. Till en början var jag nervös över att komma hit ensam, men mina kollegor blev snabbt nära vänner, och utan dem hade det varit mycket svårare att komma in i rollen.

Foto av Irini som tittar på kameran och ler.
”Vad jag älskar med mitt arbete är att det är varierande, jag får chansen att hjälpa kunderna med deras försäkringar samt avtalspension. Att ge bra service och förstå vad kunden vill är för mig det viktigaste i mitt arbete.”
Irini, Customer Experience Specialist för Fora I SOLNA I
Foto på Matilda
”Det bästa med mitt jobb är ett väldigt varierande arbete då jag sitter på flera olika uppdrag som ger mig en bred kompetens och roliga utmaningar dagligen! En annan viktig faktor är mina härliga kollegor och teamet jag arbetar med varje dag, vi har en hög teamkänsla med plats för både skratt och utbyte av erfarenheter”
Matilda på Panduro, Förbo och Europeiska Motor I MALMÖ I
Bild på Nikita på Baronas kontor.
”Vad jag uppskattar mest med Barona som arbetsplats är att jobbet känns stimulerande och meningsfullt. Jag får arbeta med många olika arbetsuppgifter för flera uppdragsgivare och det gör jag tillsammans med ett superhärligt arbetslag. Det känns också jättekul att vara en del av en organisation som hela tiden utvecklas och förbättras!”
Nikita Pestov, Assistant Team Manager I STRÖMSUND I

Search